שלבי העבודה בתמא 38

שלב א'- האם אתם עומדים בקריטריונים?
אולי כולם רוצים תמ"א אבל צריך לבדוק שהבניין עומד בתקן. כללית ניתן לומר שכל הבניינים שנבנו לפני ה-ינואר 1980 מתאימים לעבור חיזוק ושיפוץ במסגרת תכנית תמ"א 38 למעט כמה יוצאי דופן, למשל בניינים שמועמדים להריסה, בניינים בעלי שתי קומות בלבד ועוד.

תמא 38 תיקון 2, הינו האפשרות לשילוב בין פרויקט פינוי/בינוי לבין פרויקט תמא 38. תיקון 2 מאפשר בנייה מחדש מתוך הנחה כי הריסה ובנייה מחדש של הבנין עדיפה על שדרוג וחיזוק המבנה הקיים. פרויקט הבנוי על פי תיקון 2 אינו מאפשר להגדיל את הנכס עבור כל דייר אלא מאפשר ליזם לבקש היתר להגדלת זכויות הבנייה כדוגמת הוספת קומות כדי להפוך את הפרויקט לרווחי בגלל עלויות הגבוהות שלו.

שלב ב' – הסכמת כלל הדיירים
לאחר שהדיירים בדקו ווידאו שאכן הבניין עומד בתקן תמ"א 38, יש לאסוף כמה שיותר חומר רלוונטי, ללמוד את הנושא ולהציגו בפני כלל בעלי הדירות בבניין. ככל שהחומר וצג בצורה בהירה ומובנת יותר, כך יקל על הועד המארגן לרתום את שאר הדיירים לביצוע מהיר של פרויקט תמ"א 38. בפגישה זו יגלו בעלי הדירות המעוניינים בפרויקט תמ"א 38 בבניין אם חלק מהשכנים מתנגדים לפרויקט, ואם כן מדוע, מה בעצם הם כן רוצים ואם יש להם איזו בעיה ספציפית שניתן לפתור. במידה ויש רוב – ניתן לבחור קבלן.

שלב ג' – במי נבחר?
כל קבלן מציע את ההטבות שלו, אך קבלנים מסוימים נותנים יותר. יותר חדרים (גם חדר וגם מרפסת למשל), גם מעלית וגם גינה, גם לובי וגם חניון, ועוד ועוד. לכן חשובה מאד הבחירה בקבלן המבצע. סביר להניח שוועד הבניין יפנה למספק קבלנים כדי להבין מי נותן יותר – אך חשוב להבין שהניסיון של הקבלן חשוב לא פחות, כמו גם ניסיוני המעשי. אם הקבלן הוא רק זרוע מחליטה וצריך להוסיף גורם נוסף שיבצע בפועל את העבודה, זה עלול מאד לסבך את העניין, להוסיף עלויות, לעכב לוחות זמנים, להביא תוצאות שונות ועוד. ברגע נבחר קבלן, עליו להיפגש עם כל השכנים, ובעצם להקשיב להם, ולהסביר להם את כל התהליכים הכרוכים בביצוע תמ"א 38.

שלב ד' – החוזה והביצוע
לאחר שהקבלן והדיירים נפגשים ומקבלים תיאור מדויק של התוכנית, ואחרי שהתקבלה הסכמה גורפת מצד הדיירים, ייחתם חוזה בלעדי עם הקבלן ויתווסף עורך דין מומחה לעניין, שייצג את הדיירים.

הצג
הסתר